ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΙΜΕΝΑΡΧΗ

ΣΑΜΟΥ κ. Ν. ΚΩΣΤΑΝΤΕΛΗ

Ερώτηση: Ποιες είναι οι υποχρεώσεις του επαγγέλματός σας;

Απάντηση: Κατ’ αρχήν είμαστε ένα στρατιωτικά συγκροτημένο σώμα και ανήκουμε στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας. Στις αρμοδιότητές μας εντάσσεται οποιοδήποτε πλοίο ή σκάφος υπάρχει μέσα στη θάλασσα- ιδιαίτερα στον ελλαδικό χώρο- και πρόσφατα εκτός από τα λιμάνια έχουμε και την παραλιακή οδό. Εδώ στη Σάμο συγκεκριμένα, ξεκινάει η αρμοδιότητά μας από το Νοσοκομείο περίπου και φτάνει μέχρι και την περιοχή Μαλαγάρι. Ασχολούμαστε επίσης και με τους Έλληνες ναυτικούς.

Ερώτηση: Είναι δύσκολη η δουλειά σας;

Απάντηση: Η δουλειά μας δεν έχει ωράριο. Είμαστε όλο το εικοσιτετράωρο σε επιφυλακή, γιατί μπορεί ανά πάσα στιγμή να συμβεί ένα τροχαίο ατύχημα ή ένα πρόβλημα σε κάποιο καράβι.

Ερώτηση: Τι είδους κινδύνους μπορεί να αντιμετωπίσετε;

Απάντηση: Στη σημερινή εποχή έχουμε κινδύνους και με τους ανθρώπους που έρχονται στη χώρα μας χωρίς τις νόμιμες διατυπώσεις, δηλαδή τους λαθρομετανάστες. Και είμαστε οι πρώτοι που θα τους αντιμετωπίσουμε και που θα πρέπει να κάνουμε ό,τι ορίζει η νομοθεσία. Πρόκειται για έναν από τους πιο μεγάλους κινδύνους που αντιμετωπίζουμε.

Ερώτηση: Τις νυχτερινές ώρες που κάνετε επιτήρηση στα ύδατα μεταξύ Τουρκίας και Σάμου και συμβεί κάποιο απρόοπτο γεγονός, από πού θα ζητήσετε επιπλέον βοήθεια αν την χρειαστείτε;

Απάντηση: Αφού ενημερωθούμε σχετικά εγώ και ο κύριος Λιμενάρχης, τότε ανάλογα με το πώς κρίνουμε το συμβάν θα ενημερώσουμε και το Υπουργείο μας, το θάλαμο επιχειρήσεων του Υπουργείου συγκεκριμένα, για να πάρουμε σαφείς οδηγίες για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε.

Ερώτηση: Η γεωγραφική θέση της Σάμου κοντά στην Τουρκία δυσκολεύει περισσότερο τη δουλειά σας και γιατί;

Απάντηση: Σίγουρα δυσκολεύει τη δουλειά μας. Εξαιτίας της μεγάλης εισροής λαθρομεταναστών, αλλά και των σχέσεών μας με την Τουρκία, οι οποίες τον τελευταίο καιρό βέβαια είναι πάρα πολύ καλές.

Ερώτηση: Ποια προσόντα πρέπει να έχει κανείς για να φτάσει στο βαθμό του υπολιμενάρχη ή του λιμενάρχη;

Απάντηση: Αγάπη για την υπηρεσία του- όπως πιστεύω ότι πρέπει να συμβαίνει σε όλες τις δουλειές- πίστη σε αυτό που κάνει, καθώς και τη βοήθεια πάντα του Θεού.

Ερώτηση: Θα θέλατε να μας διηγηθείτε κάποιο περιπετειώδες γεγονός ευχάριστο ή δυσάρεστο που σας συνέβη κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας σας;

Απάντηση: Το σώμα μας υπηρετεί την κοινωνία και αυτό είναι το σημείο στο οποίο θέλω να δώσω έμφαση. Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαστε πολύ και με τη μεταφορά ανθρώπων που έχουν προβλήματα υγείας, από την Ικαρία, τους Φούρνους και από διάφορα άλλα νησιά. Και δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το να συνεισφέρεις στο κοινωνικό σύνολο.

Ερώτηση: Γιατί επιλέξατε αυτό το επάγγελμα; Θα συμβουλεύατε κι εμάς που είμαστε νησιώτες και αγαπούμε τη θάλασσα να μπούμε αργότερα στο Λιμενικό Σώμα;

Απάντηση: Είμαι νησιώτης- από τη Μυτιλήνη- και η σύζυγός μου είναι επίσης νησιώτισσα- από τη Σάμο. Αγαπώ πολύ τη θάλασσα και αν και εσείς την αγαπάτε θα σας συμβούλευα να ακολουθήσετε μια σταδιοδρομία στο Λιμενικό Σώμα. Είναι μια πολύ καλή εμπειρία!

Αμέσως μετά τη συνέντευξη ο κ. Υπολιμενάρχης μας ξενάγησε σε όλους τους χώρους του Λιμεναρχείου και μας έδειξε τα δύο μεγάλα σκάφη που έχει στην κατοχή του το Λιμενικό Σώμα της Σάμου.

Ομάδα μαθητών:

Ιατρού Κλεοπάτρα