E d i t o r i a L

Η ιδέα για τη δημιουργία και δημοσίευση του Ηλεκτρονικού Περιοδικού Γραμματιστήριο πηγάζει από την ανάγκη μας να συνδυάσουμε στην εκπαιδευτική πράξη τα πλεονεκτήματα της χρήσης των Νέων Τεχνολογιών με τη Συνεργατική Μάθηση.

Για τη δημιουργία του περιοδικού οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες και αξιοποίησαν τις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας για να αναζητήσουν, να επιλέξουν, να καταγράψουν και να συντάξουν τις πληροφορίες που χρειάζονταν, να εισάγουν και να μορφοποιήσουν εικόνες, αλλά και να αναπτύξουν την αυτενέργειά τους δίνοντας το δικό τους χαρακτήρα στο περιοδικό. Όλη η διαδικασία - από την επιλογή του θέματος με το οποίο εργάστηκε η κάθε ομάδα μέχρι την τελική μορφοποίηση των κειμένων - καθορίστηκε από τα παιδιά, με επεξηγηματικές και βοηθητικές παρεμβάσεις, οι οποίες ήταν απαραίτητες, καθώς τα παιδιά για πρώτη φορά ασχολήθηκαν με τέτοιου είδους δραστηριότητα.

Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σάμου, τους διευθυντές και τους δασκάλους των μεγαλύτερων τάξεων του 1ου, 2ου και 3ου Δημοτικού Σχολείου Σάμου, που μας έδωσαν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουμε την ιδέα μας, αλλά και όλους τους κυρίους και κυρίες που με μεγάλη τους χαρά δέχτηκαν την πρότασή μας για συνέντευξη.

Πρόθεσή μας είναι να συνεχίσουμε με το ίδιο κέφι την προσπάθεια αυτή και ελπίζουμε να γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι!

Κωνσταντίνα Κωνσταντινίδη
οργάνωση, επιμέλεια, σχεδιασμός ιστοσελίδας