ΛΙΟΝΤΑΡΙ

Το λιοντάρι, ένα από τα πιο μεγαλοπρεπή και επιβλητικά ζώα, θεωρείται ο βασιλιάς των ζώων. Ανήκει στην κατηγορία των θηλαστικών σαρκοφάγων και τρέφεται κυρίως με ζέβρες, αντιλόπες, βουβάλια και άλλα θηλαστικά. Περιμένει τα θηράματά του κοντά σε πηγές νερού, όπου πάνε για να πιούνε νερό. Ζυγίζει 200-300 κιλά, έχει πυκνό και κοντό τρίχωμα, ενώ χαρακτηριστικό της μοναδικής ομορφιάς του είναι η  φουντωτή χαίτη του. Η χαίτη του λιονταριού τυλίγει σχεδόν το κεφάλι και τους ώμους του. Ζει περίπου 29 χρόνια και για να γεννηθεί ένα λιονταράκι πρέπει να περάσουν 96 έως 119 ημέρες. Όταν γεννηθεί το θηλάζει η μαμά του σχεδόν 1 μήνα. Το ύψος του φτάνει τα 73 έως 112 εκατοστά, ενώ το μάκρος του μπορεί να φτάσει και τα δύο μέτρα. Γεννούν κάθε δύο χρόνια ένα έως οχτώ μικρά. Είναι δύσκολο να εξημερωθεί. Το λιοντάρι έχει την ικανότητα να ανεβαίνει στα δέντρα, αλλά αυτό δεν το κάνει πολύ συχνά, γιατί είναι τεμπέλικο ζώο. Είναι αιλουροειδές, ζει στην Αφρική και στη Νότια Αραβία. Αν πάτε στην Αφρική μπορεί να συναντήσετε ένα, αλλά η συνάντηση αυτή δεν νομίζουμε πως θα είναι ευχάριστη!!!

ΙΓΚΟΥΑΝΑ

Το  γνήσιο ιγκουάνα ζει αποκλειστικά στην Αμερική. Τρέφεται με ανθούς, καρπούς, σαλιγκάρια, έντομα και σκουλήκια. Ανήκει στην κατηγορία των σπονδυλωτών ερπετών. Είναι η μεγαλύτερη σαύρα μετά το βάρανο και ακριβώς κάτω από την κοιλότητα του αυτιού του έχει ένα επίπεδο, στρογγυλό κέλυφος. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η ουρά του! Αποτελεί τα δύο τρίτα του συνολικού μήκους του και είναι το βασικότερο αμυντικό όπλο του. Η ουρά του το βοηθάει να δίνει δυνατά χτυπήματα, αλλά και να κολυμπάει. Το ιγκουάνα έχει πολύ καλή όραση, μπορεί να ξεχωρίσει τα χρώματα και βλέπει ακόμη και με κλειστά μάτια χάρη στις διαφανείς φολίδες που έχει στο κέντρο του κάτω βλεφάρου του. Όσο είναι μικρό έχει ένα σμαραγδοπράσινο  χρώμα, ενώ καθώς μεγαλώνει γίνεται ανοιχτό πράσινο ή γκριζωπό. Όταν το πλησιάζει κάποιος εχθρός, το κεφάλι του γίνεται γαλαζωπό και το σώμα του γεμίζει πολύχρωμες κηλίδες! Μπορεί να ζήσει μέχρι και δέκα χρόνια. Τα τελευταία χρόνια  παρατηρείται το φαινόμενο μερικοί  άνθρωποι να έχουν  ιγκουάνα στο σπίτι τους σαν ένα απλό κατοικίδιο!!!

ΤΙΓΡΗ

Η  τίγρη ανήκει στην κατηγορία των θηλαστικών, σαρκοφάγων,  αιλουροειδών και είναι ένα από τα πιο όμορφα ζώα της ζούγκλας.  Είναι το πιο μεγαλόσωμο από τα αιλουροειδή ζώα, αφού ζυγίζει 225 έως 275 κιλά. Ζει κυρίως στην Ασία, στην Κίνα και την Ινδία. Έχει το χαρακτηριστικό κιτρινοκόκκινο τρίχωμα με τις σκουρόχρωμες ραβδώσεις που τη βοηθάει να καμουφλάρεται εύκολα και να  επιτίθεται αιφνιδιαστικά. Τρέφεται με ελάφια, αντιλόπες, βουβάλια, αγριογούρουνα, ενώ όταν πεινάει πολύ κυνηγάει ακόμη και μαϊμούδες, ερπετά, βατράχια, χελώνες ή μέχρι και ψάρια. Ο τρόπος που επιτίθεται στη λεία της έχει μεγάλο ενδιαφέρον: με γρήγορα πηδήματα ορμάει στο θύμα της, τσακίζει τη σπονδυλική του στήλη και το σκοτώνει. Αγαπημένη ασχολία της τίγρη είναι να κολυμπάει στο νερό όταν ο καιρός είναι ζεστός και να δροσίζεται στα ποτάμια και στις λίμνες. Άλλωστε είναι πολύ καλή στο κολύμπι. Στη διάρκεια της ημέρας η τίγρη ξεκουράζεται και αποσύρεται κάτω από πεσμένα δέντρα, ανάμεσα σε βράχια ή μέσα σε μια σπηλιά. Αντίθετα, στη διάρκεια της νύχτας είναι πολύ δραστήρια κυνηγώντας και ελέγχοντας συνεχώς τα όρια της περιοχής της. Η τίγρη μπορεί να ζήσει μέχρι και 26 χρόνια και γεννάει ένα έως πέντε μικρά (συνήθως δύο ή τρία).

Ομάδα μαθητών:

¯     Αρχόντισσας Νίκος